Již jsme se soustředili na 5 způsobů použití březové překližky: od lodí a letadel po stylový nábytek a interiér. Dnes se však zaměříme na to, jak se tento materiál můžeme použít na bytový dekor. Představujeme Vám možnosti designu interiéru: od podlahy po myslivecké trofeje.

Strop

Překližkový strop je jednou z nejlepších variant použití . Pokud se napínací nebo klasické stropy stylově nehodí k vašemu interiéru, tak se strop z překližky jeví jako ideální alternativa. Je jednoduše smontovatelný a nevyžaduje žádné komplikované dokončení. Překližkové desky budou sloužit dlouho – jsou odolné vůči deformacím a pokud je v místnosti vysoká vlhkost, jednoduše vyberte překližku se zvýšenou odolností proti vlhkosti.

Takové řešení bude vyhovovat všem, pro které je důležitá ekologie materiálu. A navíc bude vypadat dobře s interiérem ve stylu podkroví – v takovém případě ho doporučujeme kombinovat s cihlovými zdmi či se skandinávským minimalizmem.

Jako nevýhodu pak můžeme považovat, stejně tak jako u napínacího stropu, strop z překližky zmenšuje výšku místnosti přibližně o 5 cm. A pokud se jedná ještě o nějaký speciální geometrický design, může to být i více.

Podlaha

Z překližky je možné udělat i podlahu – jedná se o důstojnou i ekologickou alternativu laminátu. Kromě toho je možné si k podlaze vyrobit i stylové pódiové lůžko, které pak nebude vyčnívat z interiéru.

Nicméně nedoporučujeme dělat z překližky jak podlahu tak strop – to jedině vizuálně zmenší prostor a může to i vyzívat nepříjemné asociace.

Podlahu je možné zakrýt velkými dílci nebo poskládat ze čtverců, pomocí kterých se rozloží dřevěný obrázek v různých směrech. Pravdou zůstává, že kromě vlastních preferencí je potřeba vzít v potaz i zakřivení podlahy – čím větší výškové rozdíly, tím menší detaily bude možné zakomponovat.

K finální úpravě se používají desky nejvyšší kvality s lakovanou, případně olejovanou nášlapnou vrstvou. O nejvýhodnější variantě se poraďte s odbornou montážní firmou

Stěny

Výhody dokončení stěn překližkou zůstávají stejné jako u podlahy a stropu: jednoduché smontování, nízké náklady a ekologičnost. Zajímavým nápadem je vytvořit v menším prostoru otevřené regály z překližky, které budou vypadat jako jedna jednotka s překližkovou stěnou. To pomůže vizuálně „rozčlenit“ místnost. Každá police může tak odpovídat tónu stěny.

Tento materiál také představuje možnost kreativity. Například můžete vytvořit lehké prolamované příčky, které vám umožní zónovat místnost: přidělit prostor pro spaní, oddělit kuchyň od jídelny nebo obývacího pokoje ve studiu nebo bytě nestandardního uspořádání. Schopnost dělit a ohýbat listy vám umožňuje vytvářet stěny a přední panely nestandardního tvaru, aniž byste překračovali stejný ekologický či podkrovní styl.

Detaily

Zvířecí hlavy, písmena, klíčnice – je čas si vzpomenout, co vás učili na hodinách pracovních činností. Nebo existuje možnost si zajít na jarmark ručních prací, nahlédnout a ETSY či Aliexpress a vybrat si neobyčejné ozdoby z překližky do interiéru.

Z našeho pohledu nejzajímavějšími jsou hlavy zvířat ve formě překližkového rámu, třeba slona nebo koně. Na jednu stranu nám přinesou duch safari do interiéru, ale zároveň kvůli tomu netrpí žádné zvíře.

Z písmen se dá sestavit jakýkoliv nápis, od banálního „Karel + Lenka = láska“ po životní krédo. S něčím takovým stojí za to se obrátit k specialistovi, který se zabývá laserovým opracováním překližky. Písmena bývají různých tlouštěk a je možné je obarvit jakoukoliv barvou CMYK. Některé dílny umožňují je ozdobit i žárovkami, což se jeví jako alternativa noční lampy či jako módní, ve stylu boho, girlandy.

Klasika – překližkové domky, v jejíchž stylu dělají klíčnice a knižní regály. Taková ozdoba se bude vyjímat spíše v interiéru v provensálském stylu s množstvím čalouněného nábytku a přírodních tkanin.