Březová překližka je díky svým specifickým vlastnostem vhodným materiálem pro použití v mnoha odvětvích. Atraktivní struktura dýhy, vysoká pevnost a stabilita, interiérové i exteriérové provedení a široká škála velikostí a tlouštěk, staví březovou překližku před ostatní konkurenční materiály. Tato překližka má ještě jednu výbornou vlastnost – je dostupná.

V tomto článku se dočtete o několika z mnoha možností použití březové překližky.

Stavebnictví

Ve stavebnictví se březová překližka používá zejména jako pomocný materiál při výstavbě silnic, mostů, prefabrikovaných betonových dílů a monolitických bloků staveb jako bednící deska. Foliovaná překližka je vhodnější jako součást systémového bednění a k bednění větších ploch, kde stavebníci ocení vysokou obrátkovost použití desek. Surové desky jsou pak ideální jako levnější dořezový materiál, ze kterého se vytvářejí různé atypické tvary, které nebudou po dokončení stavby dále použitelné. V dřevostavbách a chatkách je pak překližka využívána jako součást lepených nosníků nebo jako materiál, který lze použít jak pro samotnou konstrukci, tak i jako záklop stěn, podlah i stropů.

Interiér

Od dob socialismu se vztah k překližce v interiéru v mnohých ohledech změnil. Moderní designeři ji používají jako Březová překližka se stává stále častějším prvkem moderních interiérů. Díky mechanickým vlastnostem a atraktivnímu vzhledu lze překližku použít buď samostatně nebo kombinovat s ostatními materiály.

S překližkou se tak můžeme setkat na stěnách, stropech i podlahách bytů a kanceláří, stropech krytých plaveckých bazénů, podlahách a stěnových obkladech sportovních hal a v různých dekorativních formách na místech jako jsou nákupní centra, výstaviště, nádraží, kulturní zařízení, restaurace a mnoho dalších.

Nábytek

Židle, stoly, skříně, postele, kuchyňská dvířka i korpusy, pohovky, křesla jsou jen tím základním ze širokého výčtu použití překližky při výrobě nábytku. Pro výrobu nábytku z překližky je specifické, že dekorativním prvkem nemusí být pouze plocha, ale také přiznaná hrana, kterou lze navíc zvýraznit, např. zkosením. Využití hrany došlo dokonce tak daleko, že díky rozřezaní na pásky a následnému otočení a slepení hranou navenek, získáme překližku, u které se hrana stane plochou. Březová překližka je také ideálním materiálem pro výrobu ohýbaných elementů všech možných druhů nábytku, především pak křesel, židlí a stoliček. Struktura březové překližky téměř eliminuje riziko vydrolení hmoty a následné vytržení spojovacího materiálu při montáži nábytkového kování. I pro tuto vlastnost je březová překližka často používaným materiálem pro také pro kostry čalouněného nábytku.

Hračky

Své místo má březová překližka také ve světě dětí všech věkových kategorií. Díky novým technologiím, které dokáží překližku opracovat do nejjemnějších detailů, jsou tak hračky z překližky vítanou stylovější alternativou většiny plastových hraček. Naši nejmenší tak mohou rozvíjet intelekt a zjemňovat motoriku pomocí překližkových stavebnic a skládaček. Pro starší děti jsou pak navrhovány složitější stavebnice, hlavolamy nebo modely dopravních prostředků, bojové techniky, staveb či koster dinosaurů – od těch nejjednodušších až po detailní kousky. Překližka je taktéž ideálním materiálem pro výrobu dětského nábytku a herních setů jako např. kompletně vybavené kuchyňky pro holky nebo kutilské dílny pro kluky. A ani teenageři nepřijdou zkrátka. Překližka je totiž nedílnou součástí nepostradatelné pomůcky mnoha z nich – skateboardů.

Dopravní prostředky

Uplatnění nachází březová překližka také v dopravě. Podlahy a bočnice většiny návěsů a přívěsných vozíků jsou konstruovány z foliované březové překližky, podlahy autobusů a vagonů z překližky, která je z jedné strany opatřena folií a z druhé strany surová pro snazší a efektivnější aplikaci koberců a PVC.

Již během druhé světové války, kdy i přes kritický nedostatek surovin bylo nutné produkovat potřebné množství bojové techniky, využili letečtí konstruktéři vysoké pevnosti v ohybu a flexibility březové překližky a překližku opatřenou několika vrstvami pryskyřice hojně používali jako opláštění trupů těžkých nočních stíhačů a bombardérů. V dnešní době jsou již letadla konstruována z modernějších a lehčích materiálů , nicméně velmi podobným způsobem je dnes překližka používána k výrobě loděk a pramic.